Studia dzienne po raz pierwszy. Jak przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości?

0
1865
Studia dzienne po raz pierwszy. Jak przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości?

Im więcej studentów zapytać o zdanie, tym więcej poznać można opinii na temat studiowania w trybie dziennym. Jedni straszą zupełnie inną formą pobierania edukacji, niż w szkole średniej. Inni z kolei są zafascynowani swobodą, jaką studenci mają przez większość czasu spędzanego na uczelni. Postanowiliśmy zweryfikować te informacje, przygotowując poradnik dla przyszłych żaków. Czy do nowej rzeczywistości rzeczywiście trudno jest się przyzwyczaić? Jak poradzić sobie w nowym mieście, czy da się połączyć naukę z pracą i mieć czas dla siebie? Sprawdź!

Czym różnią się zajęcia na studiach od tych w szkole średniej?

Studenci rozpoczynający swoją przygodę z uczelnią wyższą mogą być mocno zdziwieni przede wszystkim proponowanym planem zajęć. W zależności od wybranego kierunku te trwać mogą od wczesnego rana do późnych godzin popołudniowych lub wręcz przeciwnie – może być to zaledwie kilka godzin w ciągu dnia. Studia dzienne różnią się od szkoły średniej także formą przekazywania nauki. Żacy uczęszczają tym samym na wykłady, ćwiczenia i seminaria. Pierwsze z nich mają charakter bierny – studenci słuchają, co ma do powiedzenia wykładowca, robią notatki z przedmiotu po to, by na koniec napisać egzamin. Ćwiczenia mają zwykle bardziej aktywny charakter i choć trochę przypominają lekcje ze szkoły średniej. Najczęściej nie trzeba kupować podręczników, jednak podczas zajęć rozwiązywane są karty pracy, case study, czy realizowane projekty zaliczeniowe. Prowadzący mogą tym samym sprawdzać wiedzę studentów przez niezapowiedziane wejściówki, czy zaplanowane wcześniej kolokwia. Seminaria to zajęcia dla studentów kończących naukę na uczelni, pomagające im w napisaniu pracy dyplomowej.

Przeczytaj też: Ponownie na studia dla zniżek studenckich

Wiele możliwości na samodzielne utrzymanie się

Wiele możliwości na samodzielne utrzymanie się

Wiele możliwości na samodzielne utrzymanie się

Planując pójście na studia nie można zapomnieć także o środkach koniecznych do utrzymania się. Wydatków jest bowiem wiele – od opłat za akademik lub stancję, poprzez wyżywienie, aż po koszt biletów, czy rozrywki. Wielu żaków korzysta tym samym ze stypendiów oferowanych przez uczelnie. Osoby spełniające kryteria dochodowe mogą ubiegać się o tak zwane „stypendia socjalne”, z kolei już na drugim roku mają oni możliwość otrzymać stypendia rektorskie za dobre wyniki w nauce. Także wiele organizacji prywatnych funduje stypendia dla osób planujących naukę w szkole wyższej. Zgłoszenie się do fundacji i wygranie konkursu może przynieść Ci nawet kilkaset złotych miesięcznie na własne wydatki. Nie można również zapomnieć o tych studentach, którym udaje się łączyć naukę z pracą. Zwykle zatrudnieni są oni w niepełnym wymiarze godzin, dorabiając do swojego budżetu w weekendy oraz po szkole. Żaków z chęcią zatrudniają sieci restauracji, jednostki handlowe, a nawet magazyny. Pomyśl, w jaki sposób zamierzasz utrzymać się na studiach jeszcze zanim wyjedziesz do ośrodka akademickiego.

Nie daj się zwariować, czyli czas wolny to Twój przyjaciel!

Studia to jednak nie tylko praca i nauka, lecz przede wszystkim czas wolny spędzany z dala od osądzających oczu rodziców. W mieście akademickim można swobodnie realizować swoje pasje, zapisać się na zajęcia sportowe, czy chodzić do teatrów, na co wcześniej nie było czasu. W wielkich miastach prężnie funkcjonuje nocne życie, a kluby i puby zapraszają do spędzenia miłych chwil w gronie nowych znajomych. Jeśli wybrałeś szkołę wyższą w mieście wojewódzkim masz dodatkowo możliwość zwiedzenia ciekawych zabytków, do których drogę otworzyć może Ci… legitymacja studencka. Ten mały dokument uprawnia bowiem do uzyskiwania wysokoprocentowych zniżek na zakup biletów wstępu, ale nie tylko. Warto jednak pamiętać, aby legitymacja studencka posiadała ważną naklejkę studencką z aktualnym terminem ważności. Wielu studentów wykorzystuje ten czas także na podróże po całej Polsce. Dzięki legitymacji mają oni możliwość zakupu biletów kolejowych z 51% zniżką, przez co przejazd nawet na drugi koniec kraju jest tylko niewielkim wydatkiem w budżecie. Znajdź to, co lubisz robić, a z pewnością uda Ci się odnaleźć podczas studiów dziennych!

Komentarze