Kierunek: filologia germańska. Czy warto wybierać się na te studia?

0
2014
Kierunek: filologia germańska. Czy warto wybierać się na te studia?

Dla wielu filologia germańska to abstrakcja, dla innych zaś wymarzony kierunek studiów i pewna praca po skończeniu edukacji. Jak jest w rzeczywistości? Postanowiliśmy sprawdzić, czego właściwie uczą się studenci wybierający filologię germańską. Dowiedzieliśmy się nie tylko tego, jak wygląda nauka, na jakie zajęcia chodzą studenci, lecz także które osoby są wręcz stworzone dla tego profilu nauczania. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się też, gdzie absolwenci germanistyki szukać mogą zatrudnienia!

Zobacz, jak wyglądają zajęcia na uczelni

Czego można spodziewać się po zajęciach organizowanych w ramach filologii germańskiej? Okazuje się, że na żaków czekają bardzo interesujące ćwiczenia. Poza standardowym rozwiązywaniem zadań oraz rozmową z prowadzącym, studenci germanistyki biorą również udział w specjalnych zajęciach uczących prawidłowej dykcji. Niektóre uniwersytety dysponują specjalnymi salami, gdzie żacy nagrywają swoje wypowiedzi w języku niemieckim, a następnie odsłuchują je, poznając błędy i wskazówki prowadzących. Poza tym na filologii germańskiej czekają także standardowe wykłady. Te jednak mają często formę konwersatoriów, a prowadzący chętnie angażują żaków do wypowiadania się na temat omawianych zagadnień. Na uczelni zdobyć można wszechstronną wiedzę na temat samego języka niemieckiego, jak i kultury oraz historii krajów germańskich. Szkoły wyższe starają się także urozmaicać żakom czas spędzany na uczelni dzięki organizowaniu spotkań ze znanymi osobami pochodzenia niemieckiego.

Kto powinien wybrać ten kierunek?

Kto powinien wybrać ten kierunek?

Kto powinien wybrać ten kierunek?

Filologia germańska uchodzi za jeden z trudniejszych kierunków studiów, który szybko weryfikuje, czy student nadaje się do jego kontynuowania. Łatwo jest jednak samodzielnie zdecydować, czy jest to profil adekwatny do umiejętności i zdolności kandydata. Choć nie jest wymagane, by osoby aplikujące znały język niemiecki w znacznym stopniu, to niewątpliwie szeroki zakres słownictwa i swoboda w komunikowaniu się będą dużym atutem. Warto więc, by kandydat na filologię germańską miał w przeszłości kontakt z tym językiem i znał go w stopniu dobrym lub bardzo dobrym. Warto, by na germanistykę zapisywały się osoby lubiące uczyć się nauk humanistycznych. Trzeba bowiem pamiętać, że w szkole wyższej o wymienionym profilu student będzie miał styczność nie tylko z zajęciami z gramatyki, leksyki, czy dykcji, lecz także szeroko pojętej historii, sztuki i kultury. Polecamy także, by osoby planujące studia na filologii germańskiej przygotowały się na dużo czasu spędzanego nad notatkami i ćwiczeniami. Niezależnie od wybranej specjalności germanistyka to przede wszystkim dużo pracy!

Skończone studia i… co dalej?

Skoro już o pracy mowa, to warto by osoby ubiegające się o miejsce w gronie studentów germanistyki znały swoje przyszłe możliwości zatrudnienia. Tych jest całkiem sporo i tylko od żaków należy, którą ścieżkę kariery wybiorą. Po pierwsze mogą oni znaleźć zatrudnienie w szkołach. Placówki edukacyjne stoją otworem zwłaszcza przed tymi studentami, którzy w toku swojej nauki wybrali profil nauczycielski. Oprócz tego rękę w stronę absolwentów germanistyki wyciągają biura tłumaczeń oraz duże korporacje współpracujące z firmami międzynarodowymi. Mimo braku znajomości biznesu żacy doskonale radzą sobie w nowym środowisku, a wszystko dzięki doskonałej znajomości języka. Gdzie jeszcze szukać można pracy, kończąc germanistykę? Aplikacje absolwentów są mile widziane w szkołach językowych, czy prywatnych szkołach podstawowych i liceach. Żacy mogą także zostać wykładowcami na własnych uczelniach, wybierając ścieżkę dalszego kształcenia . Warto wiedzieć, że praca z językiem niemieckim jest nie tylko prosta, lecz także bardzo opłacalna!

Komentarze