Dlaczego nauka języka obcego na studiach się opłaca?

0
1726
Dlaczego nauka języka obcego na studiach się opłaca?

O dużej roli języków obcych w życiu studenta, czy pracownika nie trzeba nikogo przekonywać. Powszechnie wiadomo, że opanowanie mowy obcej jest niezwykle przydatne w życiu prywatnym i pracy zawodowej. Tym bardziej, że lekcje niektórych języków rozpoczyna się już w szkole podstawowej, gdzie bezpłatnie korzystać można z nauki. Jeśli nie studiujesz kierunku związanego z obcymi językami to koniecznie zadbaj, by nie wyleciały Ci one z głowy. Oto kilka powodów, dla których ich znajomość się zdecydowanie opłaca!

Większe szanse w przyszłej pracy

Nie trzeba pracować w międzynarodowej korporacji, by na swojej karierze zawodowej natknąć się na konieczność posługiwania się językiem obcym. Nawet sprzedawca w sklepie detalicznym może zostać postawiony przed klientem mówiącym wyłącznie po angielsku, niemiecku, czy francusku. Nie da się więc ukryć, że inwestowanie w naukę w czasie szkoły i studiów będzie miało spore przełożenie na komfort w przyszłej pracy. O Twoje umiejętności językowe możesz być pytany już podczas aplikacji na wybrane stanowiska, a także podczas rozmów kwalifikacyjnych. Wielu z pracodawców stosuje specjalne techniki weryfikacji zdolności kandydata, prowadząc wywiady w języku obcym. Dlaczego posługiwanie się obcą mową ma tak duże znaczenie w życiu zawodowym? Przede wszystkim jest ono konieczne do porozumiewania się z klientami i kontrahentami. Niekiedy wymagane jest też napisanie maila lub listu w języku obcym, czy poprowadzenie branżowej konferencji dla osób zza granicy. Warto więc, byś nie poprzestawał na nauce języka w szkole i kontynuował ją także podczas studiów.

Przeczytaj też: Jak absolwenci zatrzymują legitymacje studenckie by móc korzystać ze zniżek studenckich podczas wakacji

Języki w życiu prywatnym

Języki w życiu prywatnym

Języki w życiu prywatnym

Umiejętność posługiwania się językiem obcym przydatna może być także w życiu prywatnym. Zwłaszcza, jeśli często wyjeżdżasz za granicę lub masz na co dzień styczność z obywatelami innych krajów. Zdolność do rozumienia i mówienia w języku obcym da Ci przede wszystkim dużą swobodę i niezależność. Ta doceniana jest między innymi na wakacjach za granicą. Nie musisz bać się o to, że pomylisz drogą, czy ominiesz najbardziej interesujące miejsca. Jeśli będziesz potrafił się porozumieć z łatwością spytasz o dowolną kwestię tubylców, którzy z chęcią Ci pomogą. Poznawanie obcej mowy to także oswajanie się z kulturą i zwyczajami panującymi wśród danej narodowości. Jeśli zdecydujesz się w czasie studiów szlifować swoje zdolności językowe z pewnością wzbogacisz także swoją wiedzę na temat kultury. Może się również okazać, że zainteresuje Cię ona tak bardzo, że będziesz chciał zgłębić jej tajniki. Nauka języków obcych będzie przydatna także osobom obracającym się wśród cudzoziemców. Stawiaj na własny rozwój i czuj się swobodnie niezależnie od tego, gdzie jesteś!

Przeczytaj też: Skończyłeś 26 lat i mylisz żę ulgi studenckie już Cię nie obowiązują? Mylisz się!

Gdy nauka przeradza się w Twoje hobby

Dla wielu osób pierwsza styczność z danym językiem jest także okazją do bliższego zainteresowania się kulturą i tradycją danego kraju. Zwykle zjawisko to dotyczy mniej popularnych języków, których nie uczy się każdy. Przykładowo wielu studentów uczęszczających na dodatkowe lekcje z języka japońskiego chce także bliżej poznać wartości i zwyczaje osób posługujących się tą mową na co dzień. Tego typu hobby rozwijać można całe życie! Poza językiem danego kraju poznawać można ciekawe fakty historyczne, czy geograficzne. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu zaawansowania można także sięgać po literaturę pisaną w wybranym języku. Zwłaszcza, że obca mowa jest zjawiskiem dynamicznie zmieniającym się, a więc na bieżąco poznawać można nowe zwroty wynikające z odbicia zjawisk społecznych i nie tylko. Warto więc zainteresować się nauką języka obcego podczas studiów, rozwijając dotychczasowe zdolności, bądź zaczynając przygodę z obcą mową zupełnie od zera! Może dać to spore korzyści w niemal każdym aspekcie życia.

Komentarze