Kierunki przyszłości – studiuj to, co wkrótce będzie najbardziej pożądane przez pracodawców!

0
1769
Kierunki przyszłości - studiuj to, co wkrótce będzie najbardziej pożądane przez pracodawców!

Skończenie studiów nie jest gwarancją uzyskania pracy w przyszłości. Mogą się o tym przekonać w szczególności osoby, które wybór kierunku nauczania pozostawiły serii zbiegów okoliczności i nieprzemyślanych decyzji. Okazuje się, że obecnie dynamicznie zmieniający się rynek pracy wymaga szerszego spojrzenia na kwestię swojej edukacji. Dziś swój rozwój przeżywają nowe branże i specjalizacje, które w przyszłości potrzebować będą wyszkolonej kadry pracowników. Dlatego tak ważne jest świadome wybranie profilu swojej edukacji.

Dylemat młodego człowieka

Mimo prognoz specjalistów nie da się jednoznacznie określić, jaką ścieżkę edukacji wybrać powinna młoda osoba. Wybór kierunku studiów jest bowiem kwestią indywidualną i powinien być rozstrzygnięty samodzielnie. Rodzice, przyjaciele, a nawet Internet mogą być jedynie elementami wspierającymi indywidualne plany kandydata na studia. Jeśli ten ma jednak dylemat pomiędzy kilkoma kierunkami nauki, wówczas pomocne mogą okazać się specjalne rankingi, które przedstawiają zawody przyszłości. To właśnie przedstawione tam ścieżki edukacji zdaniem ekspertów już wkrótce zapewniać mają absolwentom imponujące zarobki. Niestety, w naszym kraju nie istnieje na tą chwilę instytucja, która zajmowałaby się ich rzetelnym opracowywaniem. To właśnie dlatego wiele młodych ludzi podczas wyboru ścieżki kształcenia kieruje się lokalizacją uczelni, a nawet… modą. Poszczególni specjaliści podkreślają jednak, że obecnie da się wyszczególnić zawody, w których w przyszłości brakować będzie specjalistów. Poznaj kierunki przyszłości!

Oto przyszłościowe kierunki studiów!

Oto przyszłościowe kierunki studiów!

Oto przyszłościowe kierunki studiów!

W związku z charakterystyką czasów, w jakich obecnie żyjemy, to właśnie Internet stanowić będzie miejsce pracy dla wielu osób znajdujących się dzisiaj na studiach. Przeżywa on bowiem niemal nieustanny rozwój, przez co rodzą się obszary działań dla wykwalifikowanych specjalistów. W przyszłości cenieni będą zwłaszcza ludzie kreatywni. Zatrudnienie znaleźć będzie można coraz powszechniej na stanowiskach takich, jak specjalista ds. social media, czy content manager. Poza zdolnościami marketingowymi cenione będą także specjaliści potrafiący odnaleźć się w e-biznesie. W tym obszarze liczyć się będą umiejętności menedżerskie, informatyczne, czy sprawne poruszanie się w świecie najnowszych technologii. E-biznes ściśle związany jest z pracą w administracji państwowej, czy firmach informatycznych. Absolwenci studiów mogący pochwalić się wiedzą na ten temat mogą także szukać zatrudnienia w małych i średnich firmach. Warto także rozwijać swoje zdolności analityczne, finansowe, czy matematyczne. Handel i finanse nie wyczerpały dotąd swojego potencjału i stale osiągają wzrost!

Humaniści to przeżytek?

Czy powyższe prognozy oznaczają, że studenci znajdujący się obecnie na kierunkach humanistycznych nie będą mogli znaleźć pracy w przyszłości? Absolutnie nie! W dzisiejszym świecie nadal pożądane są zdolności psychologiczne, socjologiczne, czy językowe. Zwłaszcza te ostatnie okazują się być umiejętnościami o niezwykłym potencjale! W dobie globalizacji dochodzi bowiem do zacierania granic między państwami. Tym samym coraz częściej spotkać można kontrahentów i klientów posługujących się obcymi językami. Absolwenci studiów filologicznych mogą tym samym liczyć nie tylko na zatrudnienie w swojej branży (szkoła językowa, biuro tłumaczeń), lecz także na stanowiskach niezwiązanych z ich specjalizacją. Wykwalifikowanych filologów poszukują przede wszystkim duże korporacje, współpracujące z zagranicznymi jednostkami. W czasach, gdy język angielski stał się niezwykle powszechny poszukiwani są specjaliści posługujący się bardziej niszową mową. Pożądanymi pracownikami są osoby ze znajomością języków skandynawskich, czy wschodnioazjatyckich.

Komentarze