Zapisują się na studia dla znizek studenckich

Absolwencie, wracając na studia skorzystasz ponownie z ulg studenckich

6
6444

Zapisanie się na studia wymaga zdania matury i złożenia aplikacji w wybranej uczelni. Koszt, jaki trzeba ponieść do rozpoczęcia rekrutacji to 80 złotych. Korzyści? Tych jest naprawdę wiele – od tańszych biletów w komunikacji publicznej i kinach, aż po darmowe ubezpieczenie zdrowotne. Nic więc dziwnego, że sprzyja to występowaniu zjawiska „plastikowych studentów”, którzy nigdy nie pojawiają się w murach uczelni, ale korzystają z przysługujących im przywilejów. Czy mają do tego prawo i co na to uniwersytety ? Czy zapisanie się na studia tylko dla legitymacji i hologramu els jest sprzeczne z prawem ?

 

„Plastikowi studenci” – ile ich studiuje tylko dla naklejki i legitymacji studenckiej

Kim są „plastikowi studenci” nazywani także „studentami – widmo”? Są to osoby, które zapisują się na studia wyłącznie po to, by korzystać z przysługujących żakom uprawnień. Podczas rekrutacji wpłacają oni wpisowe, a po uzyskaniu statusu studenta nie pojawiają się na żadnych z zaplanowanych zajęć. Ważna legitymacja i aktualny  hologramy ELS dają bowiem korzyści, dla których warto zapłacić opłatę wstępną. Po pierwsze są to tańsze bilety na przejazdy komunikacją miejską oraz PKP. Studenci mogą nabywać je w cenie nawet o połowę mniejszej, niż standardowo przyjęta opłata. Aktualne naklejki na legitymację studencką pozwala także na korzystanie ze specjalnych ulg w sieciach handlowych, gastronomii i jednostkach związanych z kulturą. Posiadanie statusu studenta daje także możliwość korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego, a posiadając taki status, szybciej znaleźć można też pracę. A co gdy legitymacja starci ważność ? W Internecie można znaleźć bardzo wiele ofert  tak zwanych „kolekcjonerskich hologramów” , które mają imitować oryginalne naklejki studenckie. To wyjaśnia, dlaczego proceder zapisywania się na uczelnie wyższe wyłącznie w celu posiadania aktualnej legitymacji studenckiej nie maleje.

Co można zyskać będąc studentem:

  • zniżki i ulgi studenckie sięgające nawet 50%
  • bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne
  • prawo do stypendiów socjalnych i zapomogi
  • prawo do akademików
  • status studenta – pożądany przez pracodawców

 

Studia dla zniżek naklejki i legitymacji studenckiej

Studia dla zniżek naklejki i legitymacji studenckiej

Gdzie plastikowych studentów jest najwięcej?

„Plastikowi studenci” doskonale wiedzą, jakie kierunki pozwolą im zachować swój status jak najdłużej. Z chęcią wybierają naukę na takich wydziałach, gdzie obecność na zajęciach jest nieobowiązkowa, a skreślenie z listy studentów jest skomplikowane lub zaniedbywane. Tym samym legitymacje studenckie z aktualnymi hologramami ELS otrzymują oni, dzięki ubieganiu się o miejsce na kierunkach związanych z zarządzaniem, socjologią, czy ekonomią. „Studenci – widmo”, którzy posiadają słabsze wyniki z matury, a tym samym przejście procedury rekrutacyjnej jest dla nich trudniejsze, wybierają profile z niewielką liczbą osób ubiegających się o miejsce na uczelni. Są to między innymi kulturoznawstwo, filmoznawstwo, czy filologia białoruska. „Plastikowi studenci” unikają tym samym wymagających studiów, takich jak prawo, czy medycyna, gdzie dostanie się na dany kierunek może być problematyczne. Ile osób  zapisuje się na studia tylko dla naklejki i legitymacji studenckiej Els, tego tak naprawdę nikt nie wie.

 

Zniżki studenckie przez semestr a co potem?

To tylko przez semestr, zatem zrobić potem? W zasadzie można zapisać się ponownie na studia na kolejny kierunek lub wybrać kierunek który ma tylko jeden semestr w roku. Alternatywą mogą okazać się naklejki kolekcjonerskie, oferowane coraz liczniej w Internecie. To hologramy które przypominają lub wyglądają identyczne jak te które SA wydawane w dziekanatach polskich uczelni. Należy jednak podkreślić że same naklejki kolekcjonerskie , nie uprawniają do zniżek studenckich , bo te należą się tylko osobom które posiadają status studenta i są aktywnymi studentami.  Dodatkowo, wykorzystanie takich kolekcjonerskich hologramów na legitymacje studencką może okazać się przestępstwem, gdyż jest to świadome podrabianie dokumentów.

 

Uczelnie o zjawisku zapisywania się na studia tylko dla zniżek i ubezpieczenia

Jak to możliwe, że dobrze znane zjawisko „studentów – widmo” jest niewykrywalne przez władze uczelni? Porozmawialiśmy z pracownikami dziekanatów i wykładowcami, którzy starali się nam odpowiedzieć na to pytanie.

Trudno jest zebrać dane mówiące o tym, ile procent studentów zapisuje się na studia dla zniżek. Jako pracownicy administracji nie możemy zakładać, że osoby niepojawiające się na zajęciach wykorzystują ważne hologramy na legitymacje studenckie do korzystania z przywilejów. Czasem może się bowiem zdarzyć, że ma to związek z sytuacją losową – twierdzi Joanna Wilk.

Bez względu jednak na zamiary i powody podejmowania nowego kierunku studiów , osoby mają pełne prawo do korzystania ze zniżek i przysługujących studentom praw. Zatem, mają prawo wykorzystywać swoją legitymację Els i posiadaną naklejkę studencką, w pełni zgodnie z prawem.

A co na to uczelnie ? W praktyce, mają w tym interes aby przyjmować jak najwięcej potencjalnych kandydatów na studia. Od każdego studenta mają przecież dofinansowanie z budżetu państwa.

 

Szybka kalkulacja ile można zyskać, zapisując się ponownie na studia

Zapisywanie się ponownie na studia tylko po to by otrzymać z dziekanatu legitymację studencką i ważny hologram Els, stało się bardzo popularne, bo wiele można na tym zyskać. Wydając 80 zł podczas rekrutacji już w pierwszym miesiącu „nauki” zyskują o wiele więcej – tylko koszt ubezpieczenia zdrowotnego opłacanego przez uczelnię daje oszczędności w postaci 350 złotych. Do tego doliczyć należy najważniejsze , czyli 50% ulga na przejazdy komunikacją miejską i koleją oraz inne zniżki studenckie do kin , siłowni , itd. To wszystko dzięki aktualnej naklejce Els i legitymacji studenckiej.  A dodajmy do tego, że posiadając status studenta niektórzy ze „studentów – widmo” mogą liczyć także na przelewy stypendiów socjalnych! Zyskać i zaoszczędzić, można zatem naprawdę całkiem sporo. To wszystko powoduję, że spodziewać się można coraz większej ilości takich studentów na uczelniach.

6 comments

Komentarze