Złożenie oświadczenia o zgubieniu legitymacji studenckiej

Oświadczenie o zgubieniu legitymacji studenckiej, by zachować ulgi.

2
7741

Uczelnie wyższe od lat zmagają się ze zjawiskiem składania przez studentów deklaracji o zgubieniu legitymacji. Jest ono wzmożone szczególnie wśród osób uczących się na ostatnim roku, które po obronie dyplomu muszą oddać do dziekanatu dokumenty potwierdzające ich status studenta. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że często żacy składają oświadczenia o zgubieniu legitymacji tylko po to, by ważna do października naklejka na legitymacji ELS pozwalała im na korzystanie z ulg podczas zakupu biletów komunikacji publicznej i nie tylko. Nie ma się co dziwić, gdyż studenci mają prawo do korzystania z takich ulg aż do końca ważności swojej legitymacji. Problem w tym że uczelnie im to uniemożliwiają.

Właśnie dlatego absolwenci składają oświadczenia o zagubieniu legitymacji i by móc dalej korzystać z ulg ale tylko do końca terminu ważności hologramu na legitymacji. Co potem? Oczywiście muszą się rozstać ze zniżkami studenckimi, ale nie zawsze tak robią. Niektórzy ponownie zapisują się na studia by ponownie otrzymać status studenta. Inni kupują naklejki kolekcjonerskie dostępne w internecie które imitują te otrzymywane hologramy studenckie z dziekanatu.

Problem dotyczący absolwentów

Jeszcze do 2011 roku absolwenci I i II stopnia studiów musieli rozliczać się z dziekanatem z posiadanych dokumentów. Oznaczało to, że aby odebrać obroniony dyplom w ręce pracownika uczelni należało złożyć – oddać legitymację niezależnie od tego, czy umieszczone na niej hologramy na legitymacji studenta ELS posiada jeszcze ważny termin ważności. Obowiązek ten skłaniał studentów do podejmowania działań, dzięki którym mogliby oni zachować prawo do zakupu tańszych biletów nawet po skończeniu nauki w szkole wyższej.

Koleżanka, która skończyła studia w 2016 roku mówiła mi, że po obronie licencjatu musiała oddać do dziekanatu swoją legitymację studencką, mimo że naklejka na legitymacji Els była wciąż ważna. Było to dla mnie zaskakujące, bo już w październiku miała znów stać się studentką tej samej uczelni. Może chodzi o to by absolwenci nie kupowali w internecie naklejek kolekcjonerskich na legitymacje. Ale to i tak absurd!  – mówiła Monika, studentka prawa z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prawo zmuszające absolwentów do oddawania dokumentów z ważnymi naklejkami studenckimi miało się wkrótce zmienić. Nastąpiło to w 2011 roku, jednak i to nie powstrzymało żaków od składania oświadczeń o zgubieniu legitymacji.

Oświadczenie o zgubieniu legitymacji studenckich pozwala zachować zniżki do końca semestru

Oświadczenie o zgubieniu legitymacji studenckich pozwala zachować zniżki do końca semestru

Jak złożyć oświadczenie o zgubieniu legitymacji.

Po co studenci składają oświadczenia o zgubieniu legitymacji? Przede wszystkim chodzi o zniżki studenckie, które dla studentów są dość wysokie a absolwentom trudno jest się nimi rozstać po zakończeniu studiów. W teoria mają prawo korzystać z powyższych ulg i zniżek studenckich do końca ważności swojej legitymacji, w praktyce, dziekanaty żądają zwrotu legitymacji przed obroną uniemożliwiając  korzystanie ze zniżek przez wakacje. Właśnie dlatego absolwenci składają oświadczenia o zagubieniu legitymacji i by móc dalej korzystać ze zniżek przez okres wakacyjny, zwłaszcza że złożenie takiego oświadczenia jest proste. Wystarczy napisać krótką informację w formie oświadczenia, o zgubieniu blankietu z legitymacją studencką , (kto składa, data, podpis) i złożyć do swojego dziekanatu.

Takim sposobem dzięki oświadczeniu o zagubieniu legitymacji,  absolwenci mogą dalej korzystać ze zniżek do końca ważności hologramu na legitymacji studenckiej. Po tym terminie części z nich ciężko rozstać się z tak wysokimi ulgami i zapisują się ponownie na studia, by ponownie otrzymać nową naklejkę na legitymację na nowy semestr. Inni , posiadając zachowany blankiet legitymacji studenckiej, kupują dostępne w internecie naklejki kolekcjonerskie na legitymację, które są bardzo podobne do tych otrzymywanych z dziekanatu.

Absolwenci gubią legitymacje studenckie na potęgę.

Z dniem 18 marca 2011 roku do ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym zostały wprowadzone istotne poprawki, łagodzące konflikt między absolwentami i szkołami wyższymi. W myśl art. 167 ust. 2a student I stopnia, który obronił dyplom może zachować swoje prawa (w tym posługiwanie się legitymacją studencką) do 31 października roku, w którym skończył naukę. W związku z tym przyklejane w marcu naklejki na legitymacje studenckie z datą ważności do końca października uprawniają żaków do zakupu tańszych biletów nawet, gdy ci nie planują kontynuowania swojej nauki na studiach II stopnia. Do jakich ulg uprawnia aktualna legitymacja? Są to między innymi zniżki podczas zakupu biletów komunikacji miejskiej i kolejowej, czy wejściówek w teatrach i kinach. Żacy mogą również liczyć na rabaty w wybranych restauracjach, a nawet sieciach handlowych. Czy wprowadzone w marcu 2011 roku zmiany oznaczają jednak, że konflikt absolwentów i władz uczelni został rozwiązany na dobre, a żacy nie składają celowo deklaracji o zgubieniu swoich dokumentów?

Studenci celowo gubią legitymacje studenckie by korzystać z ulg po studiach

Studenci celowo gubią legitymacje studenckie by korzystać z ulg po studiach

Magistrzy muszą oddać swoje legitymacje els

Zagłębiając się w przepisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym przekonać się można, że nie każdy absolwent może korzystać z ulg zapewnianych przez wciąż ważne hologramy i legitymację Els. Problem nadal spotyka studentów kończących studia II stopnia, gdy ci bronią swoje dyplomy na początku wakacji. To właśnie oni są obecnie jedną z najliczniejszych grup, które składają w dziekanatach oświadczenia o zgubieniu legitymacji studenckich, by korzystać z nich do wygaśnięcia terminu ważności naklejki na legitymację ELS. Jak tłumaczy Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, niemożliwe jest, by magistrzy zachowywali status studenta po obronie dyplomu. Tym samym nie mogą oni korzystać z tych samych udogodnień, które przysługują żakom aktualnie uczącym się w szkołach wyższych. Problem więc stale istnieje, a absolwenci z chęcią deklarują w dziekanatach zgubienie swoich dokumentów, korzystając ze zniżek także po obronie dyplomu. Zwykle tylko do końca terminu ważności dokumentu, zdarza się jednak, że dostępne w internecie kolekcjonerskie naklejki  na legitymacje, są wykorzystywane przez absolwentów do potwierdzania ważności zachowanej legitymacji studenckiej

Naklejki kolekcjonerskie na legitymacje, sposobem na zniżki studenckie

W Internecie coraz bardziej popularny  staje się proceder związany z zakupami imitacji naklejek studenckich na legitymację, czyli są tak zwane naklejki kolekcjonerskie. Takie kolekcjonerskie hologramy zwykle nie różnią się niczym od tych oryginalnych hologramów studenckich z dziekanatów. To powoduje, że naklejane na „zgubione” legitymację studenckie, mogą posłużyć to korzystania ze zniżek studenckich. Mimo, że prawo do korzystania z takich ulg studenckich przewidziane jest tylko dla aktywnych studentów, posiadających faktycznie status studenta. Zatem przyklejanie takiej naklejki kolekcjonerskiej na legitymacje  jest w praktyce sprzeczne z prawem, a dodatkowo może być uznane za fałszowanie dokumentów. Jednak ulgi studenckie, dla posiadaczy aktualnej legitymacji i naklejki Els są dość wysokie, wiec pokusa jest dość duża. Zniżki studenckie na komunikację wynoszą nawet 50% od ceny biletu normalnego, zatem łatwo policzyć, że dla części absolwentów zakup szybko się zwraca.

Skąd pomysł, by oddawać legitymacje do dziekanatów?

Okazuje się, że wymagania władz uczelni dotyczące zwrotu aktualnych legitymacji studenckich przez absolwentów miało swoje podstawy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w momencie obrony swojego dyplomu żak tracił prawo do posługiwania się statusem studenta, nawet gdy za kilka miesięcy ponownie stawał się uczniem danej szkoły wyższej.

Do naszego dziekanatu każdego roku wpływa kilkadziesiąt oświadczeń o zgubieniu legitymacji studenckiej. Najwięcej deklaracji przyjmujemy od absolwentów studiów II stopnia. Nie możemy wtedy od nich żądać zwrotu dokumentu, jednak uprzedzamy ich, że poświadczenie nieprawdy ma swoje skutki karne – mówi Małgorzata Sroka.

Odbieranie legitymacji absolwentom zatem jest uzasadnione tylko w przypadku studiów drugie stopnia. Studenci którzy kończą pierwszy stopień studiów mają prawo do korzystania z ulg i zniżek studenckich nawet po obronie do końca ważności naklejki na legitymacji .

2 comments

  1. Mrtifer 22 lipiec, 2020 at 08:45 Odpowiedz

    Do tej pory nie mogę zrozumieć dlaczego trzeba oddawać legitymacje studenckie po obronie, skoro się za nie zapłaciło przy rekrutacji na studia. To niech oddadzą pieniądze za jej wyrobienie plus inflacja !

Komentarze