Kolekcjonerskie hologramy wciąż dokupienia w internecie

Żal ci zniżek studenckich? Naklejki kolekcjonerskie do legitymacji kupisz w Internecie

3
4531

Niższa cena za bilety do autobusów i tramwajów, tańsze wejściówki do kina, teatrów, a nawet specjalne ceny w restauracjach… Okazuje się, że wielu korzysta ze studenckich przywilejów nie posiadając statusu ucznia szkoły wyższej. W sieci znaleźć można bowiem naklejki kolekcjonerskie ELS dedykowane zbieraczom – kolekcjonerom. To imitacje oryginalnych naklejek els wydawanych z dziekanatów uczelni , których nie da się odróżnić od oryginałów, a przez to oszuści czują się zachęceni do podrabiania prawdziwych dokumentów. I choć sprzedawcy przestrzegają, by nie łamać prawa, to chętnych na zakup  naklejek kolekcjonerskich na legitymację studencką nie brakuje. Czy sam zakup kolekcjonerskiej naklejki els jest sprzeczny z prawem? Czy kolekcjonerskie hologramy els uprawnią do takich samych ulg studenckich tak te oryginalne hologramy na legitymacje wydawane w dziekanatach ?

Hologramy kolekcjonerskie,  imitacją naklejek studenckich z uczelni

Mają zaledwie kilka milimetrów wysokości. Na ich powierzchni znajduje się obrazek kryjący Orła oraz symbol RP, na których wycięto laserem datę ważności oraz numer seryjny. Jak zapewniają sprzedający, także zabezpieczenie w postaci plomby wykonane zostało dokładnie według rozporządzeń Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Hologramy kolekcjonerskie oraz naklejki studenckie są więc często nie do odróżnienia od siebie, co w wielu budzi spore wątpliwości.

Choć handel naklejkami kolekcjonerskimi nie jest zabroniony, a  zbieranie naklejek na legitymację , nie kłóci się z prawem, to nie brakuje osób wykorzystujących ich podobieństwo do oryginałów do zabronionych czynności. Trudno jest jednak oskarżać sprzedawców o to, że nie wiedzą, co z ich produktami robią zamawiający.

Władze uczelni o tym nie wiedzą, kontrolerzy nie potrafią wykryć

O samym procederze sprzedawania hologramów studenckich dla kolekcjonerów niewiele wiedzą także władze uczelni. Spytaliśmy pracowników Politechniki Łódzkiej o ich zdanie na temat handlu naklejkami kolekcjonerskimi w sieci.

Na naszej uczelni nie było dotąd sytuacji, w której student posługiwał się podrobionym hologramem ELS na legitymację. W Politechnice Łódzkiej obowiązuje nas specjalna procedura, określająca sposób wydawania dokumentów studentom, w tym zamawiania i przechowywania naklejek studenckich els i doktoranckich eld. Każdy hologram els po umieszczeniu na legitymację jest odnotowywana w specjalnym rejestrze, a my sami ściśle pilnujemy ich obrotu – mówi osoba pracująca w dziekanacie.

Problem podrabiania dokumentów nie dotyczy jednak bezpośrednio uczelni, lecz miejsc, w których uzyskać można zniżki a kontrolerzy tak na prawdę nie są w stanie wykryć próby oszustwa.

Te naklejki są małe, kontrola szybka i dokładna na tyle, na ile może być. Skoro kolekcjonerskie hologramy studenckie są identyczne, jak oryginały, to nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy kiedykolwiek mieliśmy z nimi do czynienia – mówi nasz rozmówca.

 

Naklejki kolekcjonerskie z wizerunkiem godła , czy ich sprzedaż jest legalna?

Korzystanie , posługiwanie się i produkcja naklejek, z emblematami godła lub innymi znakami narodowymi jest procesem legalnym. Na razie prawo nie zabrania zakupu produktów z wizerunkiem godła, a takim jest hologram kolekcjonerski, jeśli te nie są wykorzystywane niezgodnie z prawem. Idąc tym tokiem myślenia; przykładem mogą być monety okolicznościowe również z godłem Polski które są dostępne w obrocie kolekcjonerskim , nikt nie używa ich do płacenia.

Udało nam się porozmawiać z Michałem Zabielskim, prawnikiem, który wyjaśnił nam jak w jego oczach wygląda proceder sprzedaży hologramów kolekcjonerskich.

Zamawianie, czy sprzedaż naklejek kolekcjonerskich nie podlega odpowiedzialności karnej. Dopiero, gdy właściciel takiej studenckiej naklejki kolekcjonerskiej,  chce jej użyć do podrobienia dokumentu i korzystania z niego, jak z „autentycznego” to sprawa się komplikuje – wyjaśnia nasz rozmówca –

Przepisy zakazują dopiero posługiwania się legitymacją z podrobionymi naklejkami studenckimi, a nie samego ich zakupu. Jeśli sprawca wpadnie i okaże się, że jego dokument wraz z naklejonymi hologramami na legitymację studencką które nie są oryginale, może być oskarżony o podrabianie dokumentów, co wówczas grozi odpowiedzialnością karną z art. 270 Kodeksu Karnego.

 

Kolekcjonerskie naklejki na legitymacje studencką

Kolekcjonerskie naklejki trudno odróżnić od tych naklejek na legitymację z dziekanatu

Tylko hologramy studenckie z dziekanatu gwarantują duże zniżki

Obawa, wynikająca z działań podejmowanych przez oszustów nie jest nieuzasadniona. Trudna próba wykrycia, czy osoba posługuje się prawdziwą naklejką na legitymację studencką, a może jedynie podróbką sprawia, że może ona korzystać z wielu ulg przysługujących żakom. Przede wszystkim na korzyści liczyć można podczas podróżowania transportem miejskim. Na zakup biletów jednorazowych i miesięcznych nałożony jest 50% rabat, a to oznacza naprawdę duże kwoty pieniężne w kieszeni. Dodatkowo taniej pojechać można również koleją. Tam uważać należy jednak na ograniczenie wiekowe, które stanowi, że studenci powinni posiadać maksymalnie 26 lat. Ponadto aktualna studencka naklejka ELS otwiera drogę do rabatów w restauracjach, czy kinach. Również niektóre sieci handlowe dają żakom specjalne upusty na dokonywane u nich zakupy. Jednak należy podkreślić, że takie naklejki kolekcjonerskie nie uprawniają do ulg studenckich, jedynie hologramy els które wydają dziekanaty uprawniają do takich zniżek.  Opłaca się więc być prawdziwym studentem.

 

A może iść z powrotem na studia dla legitymacji i zniżek.

Cała sytuacja związana z handlem naklejkami kolekcjonerskimi dotyczy grupy osób, które mają prawo do korzystania ze zniżek studenckich. To zwykle absolwenci lub osoby do 26 roku życia, które wciąż mają prawo pójść ponownie na studia i otrzymać oficjalnie legitymację  i z ważna naklejką studencką .  Te osoby w praktyce, mogły by ponownie zapisać się na  studia. Niż demograficzny i coraz mniejsza liczba osób podejmująca studia powoduje, uczelniom coraz trudniej się utrzymać, dlatego uniwersytety chętnie przyjmują każdego z otwartymi rękami. Zapisując się ponownie na studia, absolwent  otrzymuje nie tylko nowy i ważny hologram na legitymację  studencką , ale dodatkowo może ponownie liczyć na wiele innych przywilejów. Ubezpieczenie zdrowotne, prawo stypendiów, pracodawcy też chętniej na osoby które posiadają status studenta bo nie muszą płacić za nich składek ZUS. Okazuje się, że  to dość popularny proceder wśród osób które skończyły pierwsze studia . Absolwentom żal jest rozstać się ze zniżkami studenckimi. ” Plastikowi studenci” – tak są nazywani absolwenci którzy zapisują się na studia tylko dla legitymacji i zniżek.

3 comments

  1. Andriej 15 czerwiec, 2020 at 19:19 Odpowiedz

    A te naklejki kolekcjonerskie rzeczywiście są takie same jak te z dziekanatów ? To może powinni liczyć i pilnować tych naklejek w dziekanatach !

Komentarze