Studenci zza granicy na polskim rynku pracy mogą sobie poradzić!

0
1774
Studenci zza granicy na polskim rynku pracy mogą sobie poradzić!

Od kilkunastu lat w niektórych branżach w Polsce obserwuje się odpływ rodzimych specjalistów. Lekarze, czy opiekunowie medyczni wolą podejmować się zatrudnienia za granicą, gdzie znajdują lepsze dla siebie warunki pracy i płacy. To stwarza możliwości do podejmowania pracy w Polsce przez cudzoziemców, którzy często przybywają do naszego kraju z odpowiednim wykształceniem, czy doświadczeniem. Jak radzą sobie oni z pokonaniem bariery językowej i czy praca w nieznanym kraju sprawia im satysfakcję?

Otrzymanie pracy w Polsce nie jest trudne

Osoby spoza granic naszego kraju mają bardzo wiele możliwości na swój rozwój, czy uzyskiwanie nowych doświadczeń zawodowych. Pracują oni zarówno na stanowiskach niewymagających specjalnych kompetencji, jak i w tych obszarach rynku pracy, gdzie bez odpowiednich kwalifikacji i wykształcenia praca jest niemożliwa. Również studenci znajdujący się na międzyuczelnianych wymianach mogą liczyć na znalezienie pracy w czasie nauki. Często jednak podstawowym problemem, który pojawia się w tej sytuacji jest język i ograniczone możliwości komunikacji. Oczywiście zjawisko to nie wyklucza obcokrajowców z polskiego rynku pracy całkowicie. Mogą oni szukać zatrudnienia tam, gdzie nie jest wymagane porozumiewanie się z pracodawcami. Tym studentom, którym zależy jednak na znalezieniu dobrej, stabilnej i satysfakcjonującej pracy, polecamy poznanie podstaw języka polskiego. Specjalne oferty dla osób spoza naszego kraju przygotowały szkoły językowe, dostosowujące program nauczania dla potrzeb i możliwości obcokrajowców.

Dobra praca w Polsce to konieczność znajomości języka

Dobra praca w Polsce to konieczność znajomości języka

Dobra praca w Polsce to konieczność znajomości języka

W pierwszej kolejności warto sprecyzować, w jakiej branży chce się podjąć pracę. Osobom spoza naszego kraju powinno pomóc to przede wszystkim w doborze słownictwa, jakiego powinni się oni nauczyć. Warto bowiem zaznaczyć, że kariera w Polsce nie opiera się wyłącznie na znajomości podstawowych zwrotów w danym języku. Specjalista, który liczy na awans i wspinanie się po kolejnych szczeblach kariery, powinien wykazywać się świetnymi zdolnościami do komunikacji. Niezależnie od tego, czy pochodzi z kraju, w którym pracuje, czy też nie. Studenci zza granicy planujący rozpocząć karierę w Polsce powinni więc korzystać z każdej wolnej chwili na oswajanie się z językiem. Rozpoczęcie od zwrotów przydatnych podczas życia codziennego ułatwi zaznajomienie się ze słownictwem specjalistycznym. Tych sformułowań, których na co dzień używa się w korporacjach, czy urzędach nie da się jednak nauczyć na ulicy. Obcokrajowcy studiujący w naszym kraju i planujący podjąć tu pracę powinni więc skorzystać z pomocy profesjonalnych lektorów, szkół językowych, czy native speakerów.

Czy języka polskiego da się nauczyć szybko?

Ważnym pytaniem jest także to dotyczące czasu potrzebnego na opanowanie komunikacji w języku polskim. Wiele w tej kwestii zależy od zdolności uczącego się. Jeśli do tej pory nauka języków obcych przychodziła Ci łatwo, to również język polski zrozumiesz zaskakująco szybko! Trzeba tu jednak zaznaczyć, że doskonałe posługiwanie się tym językiem jest bardzo trudne, a zasady gramatyczne oraz wymowa zajmują wiele lat nauki. Nie przeszkadza to jednak studentom zza granicy w podejmowaniu się przygody z językiem polskim w szkołach językowych. Kursy przygotowywane są tak, by osoby o różnym poziomie zaawansowania dostały najlepszą edukację dla siebie. Może być to zarówno nauka „od zera”, jak i kursy dla osób bardziej obytych z językiem. W niektórych placówkach oferowane są także szkolenia pozwalające na błyskawiczną naukę polskiego. W tym wypadku chodzi o poznanie podstaw komunikacji już w kilkunastu lekcjach, tak by język nie stanowił bariery zarówno w życiu codziennym, jak i w pracy. Wielu zagranicznych lekarzy pracujących w Polsce jest dobrym dowodem na to, że pochodzenie nie ma znaczenia przy odnoszeniu sukcesów zawodowych!

Komentarze