Jak przygotować się do pisania pracy dyplomowej?

0
1671
Jak przygotować się do pisania pracy dyplomowej

Ostatni rok studiów to dla żaków czas konstruowania swojej pracy dyplomowej. Uczelnie zapewniają im specjalne zajęcia z promotorami, dzięki którym łatwiej jest zdecydować się na konkretny problem badawczy, jednak i to czasem nie wystarcza do dokończenia tekstu w terminie. Zebraliśmy kilka przydatnych porad, dzięki którym studenci znacznie szybciej uporają się z pisaniem pracy dyplomowej. Sprawdź je, zanim siądziesz do redagowania tekstu, a z pewnością nie będziesz miał żadnych trudności na ostatniej prostej edukacji!

Z jakich rozdziałów składa się praca dyplomowa?

Zanim w Twojej głowie pojawi się problem, jakim chciałbyś się zająć podczas pisania pracy dyplomowej, powinieneś poznać parę podstawowych informacji na temat samej konstrukcji tekstu. Zwykle licencjat lub magisterka składają się z trzech zasadniczych części, podzielonych na poszczególne rozdziały i podrozdziały. Pierwszy z nich to przegląd literatury przedmiotu. Podczas pisania pracy dyplomowej na temat danego problemu badawczego trzeba pochwalić się bowiem znajomością dzieł ważnych autorów. Zwykle oznacza to dla studentów godziny spędzone w bibliotece, gdzie poszukują oni wartościowych artykułów naukowych i książek. Warto pamiętać, by podczas opisywania literatury kierować się zasadą „od ogółu do szczegółu”. Najpierw zajmij się szerszym kręgiem zagadnień, a na końcu rozdziału przejdź do podjętego przez Ciebie problemu. Druga część pracy dyplomowej to opis metodologii. Tu opisuje się zwykle kogo, gdzie, kiedy i w jaki sposób badał student. Ostatnia część pracy powinna przedstawiać wyniki przeprowadzonego badania wraz z wnioskami.

Przeczytaj też: Sposób studentów na zatrzymanie zniżek po studiach czyli naklejki kolekcjonerskie

Antyplagiat, czyli jak nie dać się złapać

Antyplagiat, czyli jak nie dać się złapać

Antyplagiat, czyli jak nie dać się złapać

Podczas procesu pisania pracy dyplomowej nie można zapomnieć, że zanim zostanie ona dopuszczona do obrony przejdzie przez kilka etapów weryfikacji. Pierwszym z nich będzie opinia promotora, który nie przepuści dalej tekstu niespełniającego jego podstawowych wymagań. Następnie Twoja praca przejdzie weryfikację antyplagiatową, a na koniec dotrze do rąk recenzenta. Studenci bardzo obawiają się szczególnie programu antyplagiatowego, którego zadaniem jest wychwycić nieuczciwe kopiowanie tekstu innych autorów. Jednakże te osoby, które w sposób samodzielny opracowały swoją pracę dyplomową i zadbały o to, by parafrazować słowa słynnych badaczy nie powinny się martwić wynikiem analizy. Tym bardziej, że uczelnie dopuszczają maksymalny wynik analizy antyplagiatu, który mimo wszystko nie dyskwalifikuje studenta z dalszych etapów obrony dyplomu. Nasze rady? Nie korzystaj z pomocy innych osób, wyręczających Cię w czasie powstawania tekstu naukowego. Sam miej kontrolę nad tym, co znajduje się w Twojej pracy dyplomowej, dzięki czemu będziesz mieć pewność pozytywnego przejścia analizy.

Przeczytaj też: Przedłużenie legitymacji studenckich do maja zw względu na sytuację epidemiologiczną

Ważne informacje dotyczące formatowania

Formatowanie tekstu to jeden z późniejszych etapów pisania pracy dyplomowej. Promotorzy zalecają nawet, by było to ostatnie, czego podejmie się student. Dzięki temu unikną oni wielokrotnego poprawiania błędów w justowaniu tekstu, pogrubianiu, czy dodawaniu nagłówków. Zwykle uczelnie wyższe ściśle regulują sposób przygotowywania pracy dyplomowej. Na stronach własnych szkół wyższych warto poszukać wzoru strony tytułowej, używanej czcionki, jej wielkości, odstępów między tekstem, a także minimalnej objętości pracy. W przypadku niektórych promotorów może Cię także zdziwić sugestia dotycząca kolejności pisania tekstu. Wielu z nich zaleca bowiem, by wstęp i zakończenie pracy napisane zostały na końcu, po ostatecznym domknięciu rozdziałów literaturowych i badawczych. Dzięki temu te części Twojej pracy mogą być perfekcyjnie dopracowane i gotowe na przeczytanie przez recenzenta. Nie obawiaj się jednak! Pisanie magisterki i licencjatu nie jest straszne i nawet najbardziej leniwe osoby doskonale sobie z tym radzą!

Komentarze