Finansowanie studiów nie takie straszne. Poznaj trzy skuteczne sposoby!

0
1900
Finansowanie studiów nie takie straszne. Poznaj trzy skuteczne sposoby!

Choć nauka na studiach dziennych nic nie kosztuje, to inne zdanie na ten temat mają sami zainteresowani. Koszt wyżywienia, mieszkania, czy dojazdów mogą wynieść łącznie ponad 1000 złotych miesięcznie, a do tego doliczyć trzeba pieniądze przeznaczane na rozrywkę i nieoczekiwane wydatki. Tym samym dla wielu perspektywa samodzielnego utrzymania się na studiach jest przerażająca. Niepotrzebnie, ponieważ istnieje wiele sposobów na pogodzenie nauki oraz zarabiania. Jakich? Przeczytaj nasz artykuł, żeby się dowiedzieć!

Praca nie tylko dla wybranych

Wbrew pozorom nie tak trudno jest połączyć studiowanie z pracą. Nawet osoby uczące się w trybie stacjonarnym mogą podjąć się zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin, który zagwarantuje im finanse pozwalające na utrzymanie się w wielkim mieście. Pracy najlepiej szukać już na pierwszym roku. Celem studentów mogą być sieci handlowe, restauracje, kina, czy bary, gdzie żacy są mile widziani. Zwykle grafik dostosowywany jest do planu zajęć na uczelni. Praca obejmuje weekendy lub godziny popołudniowe, w których nie ma aktualnie ćwiczeń, bądź wykładów. Wielu pracodawców oferuje także elastyczne godziny pracy, polegające na deklarowaniu przez studentów dni lub godzin, w których mogliby oni przyjść do zakładu. Ile zarobić można dzięki podejmowaniu się zatrudnienia w czasie nauki w szkole wyższej? Najbardziej ambitni potrafią zarobić od 1500 zł do ponad 2000 zł, co daje im realne możliwości samodzielnego utrzymania się. Chodzi tu wyłącznie o osoby dorabiające w różnych sieciach handlowych – niektórzy, bardziej obrotni studenci już w czasie nauki zarabiają znacznie wyższe kwoty.

Stypendia studenckie – jak je uzyskać?

Stypendia studenckie - jak je uzyskać?

Stypendia studenckie – jak je uzyskać?

Nie każdy jest jednak na tyle ambitny, by zacząć pracę w czasie studiów. Nie oznacza to jednak, że te osoby nie poradzą sobie z dołożeniem pieniędzy do własnego budżetu. Z pomocą przychodzą im bowiem… stypendia dedykowane studentom. Tych jest naprawdę sporo i przy odpowiednim dotrzymaniu terminów zyskiwać można naprawdę zaskakująco wysokie wsparcie finansowe. Po pierwsze szansę na stypendia mają osoby niepełnosprawne oraz te, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Po złożeniu wniosku na uczelni mogą oni co miesiąc otrzymywać stypendia socjalne, sięgające w skali roku nawet kilku tysięcy złotych. Spore wsparcie czeka także na najlepszych studentów. Wysoka średnia może być bowiem przepustką do pobierania stypendium rektora – również fundowanego przez uczelnię. Dodatkowo finansów szukać można w prywatnych stowarzyszeniach i fundacjach z programami stypendialnymi dla studentów, czy w jednostkach samorządowych. Uzyskując kilka stypendiów jednocześnie nie musisz martwić się o swoje finanse! Przykładem może być tu Politechnika Warszawska, która przygotowała specjalny serwis poświęcony stypendiom dla swoich studentów : https://sspw.pl/pl/poradnik-stypendialny

Finansowanie kredytem studenckim

Studentom pozostaje jeszcze jedna, najmniej popularna forma finansowania nauki. Mogą oni bowiem zaciągnąć specjalny kredyt studencki, który spłacą po zakończeniu swojej edukacji. Świadczenie to oferowane jest jedynie przez wybrane banki, a starać się może o nie każdy. Kredyty studenckie są korzystniej oprocentowane, a ich wypłata wygląda podobnie, jak w przypadku stypendiów. Już podczas wnioskowania wskazać należy, jak duże kwoty miesięcznych wypłat interesują studenta. Jest to nie bez znaczenia, ponieważ wpływa na późniejszą spłatę. Zaciągnięty kredyt wypłacany jest żakowi co miesiąc, z wyłączeniem wakacji i innych przerw od nauki. Jego spłata rozpoczyna się na dwa lata po skończeniu nauki w szkole wyższej, obejmując okres dwa razy dłuższy, niż okres wypłat. Student pobierający co miesiąc 600 złotych spłaca raty miesięczne w wysokości 300 złotych. Najlepsi absolwenci mogą także starać się o częściowe umorzenie zadłużenia. Wybór kredytu studenckiego leży jednak wyłącznie w rękach żaka i jego możliwości finansowych.

Komentarze