Trzy sposoby na dobre stopnie na studiach

0
2003
Trzy sposoby na dobre stopnie na studiach

Choć parcie na wysokie oceny na studiach nie jest tak duże, jak w szkole podstawowej, czy średniej, to mimo to studenci walczą o jak najlepsze wyniki. Ma to związek między innymi z możliwością uzyskania stypendiów rektora, które znacząco podbudowują budżet młodych osób. Te z nich, które w danym roku pochwalą się najwyższą średnią mogą liczyć nawet na kilkuset złotowe wypłaty miesięczne. Nie każdy jednak potrafi sobie poradzić z efektywnym uczeniem, a przez to jego oceny na studiach są niskie. Mamy jednak trzy sposoby, dzięki którym i Ty staniesz się prymusem!

Po pierwsze – wynieś z wykładów najwięcej informacji

Na wielu uczelniach wyższych obowiązuje praktyka nieobowiązkowych wykładów. Oznacza to nie więcej niż to, że studenci z chęcią omijają te zajęcia. Jest to jednak błąd w sytuacji, gdy chcesz postarać się o wysokie stopnie w nauce. Dzięki regularnemu przychodzeniu na wykłady treści przekazywane przez prowadzących będziesz mógł przyswoić o wiele szybciej, niż w przypadku celowego omijania zajęć. Skoro już przyszedłeś na zajęcia, to postaraj się zapamiętać z nich jak najwięcej. Skup się, słuchaj co ma do przekazania wykładowca i koniecznie wykonuj notatki. Staraj się siadać z osobami równie zainteresowanymi wykładami, co Ty, unikając rozmów i pogadanek. Pomóc Ci może również odłożenie telefonu na czas zajęć – nie oszukujmy się, przeglądanie Internetu znacząco wpływa na obniżenie uwagi człowieka. Jak koncentracja na zajęciach może przełożyć się na Twoje oceny? To bardzo proste! Im więcej zapamiętasz teraz, tym mniej będziesz musiał zapamiętywać później. Utrwalanie wiedzy jest bowiem znacznie bardziej efektywne, niż jej przyswajanie od podstaw!

Przeczytaj też: Absolwenci zatrzymują legitymacje studenckie by móc korzystać ze zniżek studenckich podczas wakacji

Po drugie – utrwalaj to, co udało Ci się zapamiętać

Po drugie - utrwalaj to, co udało Ci się zapamiętać

Po drugie – utrwalaj to, co udało Ci się zapamiętać

Skoro już o utrwalaniu mowa, to nie bagatelizuj tej czynności! Nawet, jeśli wydaje Ci się, że podczas wykładu dałeś z siebie maksimum koncentracji, to finalnie na egzaminie ciężko Ci będzie wydobyć z siebie wiedzę zdobytą kilka tygodni wcześniej. Właśnie dlatego osoby, którym zależy na poprawie wyników z nauki na studiach powinny zadbać o regularne utrwalanie w pamięci tego, czego się nauczyły. Pomóc w tym mogą fiszki, notatki w komórce przeglądane podczas jazdy komunikacją miejską, a przede wszystkim… przygotowywanie się na zajęcia. Na studiach nie jest wymagane bowiem, by żak był perfekcyjnie przygotowany z materiału omawianego na poprzednich zajęciach. Wykładowcy zwykle stosują praktykę „uczenia do przodu”, wymagając od studentów by czytali literaturę konieczną do omówienia następnych zajęć. Jeśli jednak chcesz zdobyć dobre oceny przygotowuj się zarówno z zagadnień omawianych w przyszłości, jak i materiału, który wcześniej przekazywany był podczas zajęć. Szybko przekonasz się, że ta metoda daje ogromne efekty w czasie zaliczeń i egzaminów!

Po trzecie – nie bój się prosić o pomoc!

Są jednak i tacy studenci, którzy mimo regularnej nauki oraz przychodzenia na wykłady nie potrafią poradzić sobie z opanowaniem wymaganych treści. Wówczas istnieje bardzo proste rozwiązanie – nie bój się poprosić o pomoc! Być może kolega lub koleżanka z Twojej grupy radzi sobie lepiej z treścią przedmiotu i w zamian za kawę, bądź obiad zgodzi się wytłumaczyć Ci wybrane zagadnienia? Możesz także skorzystać z pomocy płatnych korepetytorów, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i w indywidualny sposób podchodzą do swoich uczniów. Niezależnie od tego, czy studiujesz kierunek humanistyczny, czy ekonomiczny – pomoc aktualnego, bądź byłego studenta znacząco ułatwi Ci zdobycie wymarzonej oceny! Zwłaszcza, że poza spotkaniami osobistymi wielu z nich oferuje pomoc w postaci konsultacji internetowych. Jeśli mimo to nie możesz się przekonać do pobierania nauki od drugiej osoby, to masz możliwość wyszukania poradników w sieci. Studenci z chęcią nagrywają wideo pokazujące, jak wykorzystywać dany program komputerowy, czy rozwiązywać zadania matematyczne. Poświęć chwilę czasu, a z pewnością dołączysz do grona najlepszych studentów!

Komentarze