Studia prawnicze w Poznaniu – jak wybrać najlepszą uczelnię?

0
1340
Studia prawnicze w Poznaniu - jak wybrać najlepszą uczelnię?

Przyszli prawnicy powinni się przyzwyczaić, że jednym z podstawowych pytań zadawanych im w branży brzmi „który uniwersytet skończyłeś?”. Okazuje się, że dzięki skończeniu prestiżowej szkoły robi się lepsze wrażenie na kontrahentach i partnerach z branży. Polecamy, by wybierając się na studia prawnicze w Poznaniu kierować się przede wszystkim lokalizacją, wielkością, ceną i prestiżem uczelni. W mieście jest co najmniej kilka szkół oferujących edukację przyszłym prawnikom, sędziom, czy prokuratorom. Jak wybrać najlepszą z nich?

Sprecyzuj własne oczekiwania

Zastanawianie się nad kierunkiem studiów, a także wyborem uczelni wyższej podjąć trzeba już w szkole średniej. Poszukiwania najlepszej placówki edukacyjnej zarówno w Poznaniu, jak i w każdym innym mieście nie muszą być bowiem skomplikowane, jeśli… wiesz, czego chcesz. Porównajmy tą sytuację do poszukiwań auta. Zanim ostatecznie wybierzesz samochód, najpierw decydujesz się na konkretne opcje, bez których nie wyobrażasz sobie jazdy. Potem odrzucasz wszystkie elementy, które nie są Ci potrzebne do osiągnięcia satysfakcji z zakupu. Na końcu zastanawiasz się, czy siedzenie za kierownicą sprawia Ci komfort i dasz radę robić to w wybranym fotelu przez kilka lat. Dokładnie tak samo jest z wyborem uczelni! Musisz określić, czy Twoje cele zawodowe pokrywają się z tym, jakie szanse daje Ci wybrana uczelnia wyższa.  Już na starcie sprecyzuj, jakim rodzajem prawa chcesz się zajmować i niech to stanie się pierwszym elementem stanowiącym o wyborze szkoły. Jednym z największych uniwersytetów w Poznaniu który posiada kierunek Prawa jest Uniwersytet Adama Mickiewicza. Wydział Prawa powstała ponad 100 lat temu. Jednak zawsze sprawdzaj programy nauczania uczelni i wybieraj te placówki, które pomogą Ci w realizacji marzeń!

Czy cena ma dla Ciebie znaczenie?

Przyszli studenci powinni zdawać sobie sprawę z tego, że ich edukacja będzie kosztować – niezależnie, czy zdecydują się na szkołę prywatną, czy publiczną. Średni koszt wynajmu kawalerki w Poznaniu rozpoczyna się w granicach 1500zł – 2000zł. Do tego doliczyć trzeba wyżywienie, dojazdy i wydatki związane z rozrywką. Dla niektórych studentów już na wstępie koszty te mogą sporo zmienić w postrzeganiu przyszłego miejsca nauki. Jeśli zdecydujesz się na jedną ze szkół publicznych, być może nie będziesz pracował w małych grupach ćwiczeniowych, jednak nie będziesz też ponosić opłat za czesne. Uczelnie prywatne to zwykle większa uwaga poświęcana studentowi, lecz za komfort ten trzeba płacić – w Poznaniu ceny studiów w placówkach niepublicznych sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Zanim złożysz aplikację w wybranej uczelni zwróć także uwagę na jej prestiż. Pomogą Ci w tym fora internetowe, czy opinie byłych studentów. Jak wspomniane zostało wcześniej, ukończenie prestiżowej uczelni jest mile widziane w branży.

Przeczytaj też: Nowe rozporządzenie wydłuża ważność wszystkich legitymacji studenckich do maja

Czy cena ma dla Ciebie znaczenie?

Czy cena ma dla Ciebie znaczenie?

Nie tylko „tu i teraz”, lecz także „później”

Niewielu studentów zdaje sobie sprawę, że również położenie ich uczelni ma spore znaczenie dla rozwoju już w czasie pobierania nauki. Część z osób wybierających prawo woli nie wyjeżdżać z rodzinnych miejscowości, z kolei inni celowo wybierają uczelnie oddalone od miejsca zamieszkania kilkaset kilometrów. Fakty są jednak takie, że placówki edukacyjne w miastach takich, jak Poznań oferują znacznie więcej zasobów dla studentów. Chodzi zarówno o staże w prestiżowych kancelariach prawnych, jak i urzędach państwowych. Warto też myśleć o lokalizacji swojej szkoły z perspektywy przyszłości. Być może Poznań stanie się dla Ciebie miejscem, w którym zdecydujesz się kontynuować karierę prawniczą? Nie zapominaj też o swoich przyjemnościach – duży ośrodek miejski pozwoli Ci spędzać wolny czas realizując pasje, czy spotykając się ze znajomymi. Wbrew pozorom także na studiach prawniczych liczyć można na czas wolny. Pamiętaj, że bycie szczęśliwym powinno być dla Ciebie równie ważne, co wybór ostatecznej ścieżki swojej kariery!

Komentarze