Sprawdź, jak może potoczyć się kariera po studiach humanistycznych!

0
1645
Sprawdź, jak może potoczyć się kariera po studiach humanistycznych!

Najczęściej studia humanistyczne kojarzą się ze studiowaniem filologii polskiej, która jest jednak tylko jednym z kilku kierunków wchodzących w skład tej dyscypliny naukowej. Poza nią studia humanistyczne, to także kierunki prawnicze, językowe, czy kulturowe. Zwykle wybierane są one przez studentów, którzy z różnych powodów nie czują powołania do uczenia się nauk ścisłych. Jest jednak część żaków, które decyzje o wyborze tych kierunków podejmują w pełni świadomie. Co mogą oni robić po ukończeniu studiów? Sprawdziliśmy to!

Studiowanie języka ojczystego i nie tylko

Jednym z częściej podejmowanych kierunków w ramach nauk humanistycznych są te, które wiążą się z nauką języków. Chodzi zarówno o język polski, jak i mowę wywodzącą się z innych krajów. Wciąż do najbardziej obleganych kierunków należy filologia germańska, angielska, czy polska, jednak zauważa się, że sporym zainteresowaniem zaczynają się cieszyć także języki skandynawskie, czy wschodnie. Absolwenci tego typu kierunków mają spore szanse na znalezienie zatrudnienia. Zwłaszcza, że nie musi ono dotykać bezpośrednio branży, którą wybrali sobie oni na początku przygody ze studiami. Osoby, które ukończyły filologię polską, angielską, czy germańską mogą pracować w szkołach – oczywiście, po uzupełnieniu swoich kompetencji o wykształcenie pedagogiczne. Miejsca pracy czekają na nich także w profesjonalnych korporacjach, gdzie sporym uznaniem cieszą się umiejętności translatorskie, a także w szkołach językowych na stanowiskach lektorów. Jak widać, warto podejmować się tych kierunków z uwagi na szerokie perspektywy zatrudnienia!

Przeczytaj też: Sposób absolwentów na zniżki studenckie, czyli naklejki kolekcjonerskie

Prawo, które zawsze się opłaca!

Prawo, które zawsze się opłaca!

Prawo, które zawsze się opłaca!

Wśród kierunków zaliczanych do nauk humanistycznych znajduje się także prawo, a wraz z nim szereg interesujących specjalności, na których warto podejmować naukę. Zgodnie z polską organizacją studiów wyższych kierunki prawnicze są jedną z większych gałęzi wchodzących w skład nauk humanistycznych. Wielu absolwentów oraz ekspertów uważa także, że wiedza zdobywana w ich ramach pozwala osiągnąć niemal pewną pracę zawodową w przyszłości. Do branży prawniczej nie jest łatwo się dostać, jednak rozpoczęcie stażu w prestiżowej kancelarii to niemal pewność dobrze płatnej pracy w przyszłości. Jakich zawodów mogą podejmować się absolwenci? Są to przede wszystkim stanowiska prawników, prokuratorów, czy sędziów. Na studentów kończących tą gałąź nauk humanistycznych czeka również praca radców prawnych, czy specjalistów w komórkach powoływanych do działania przez organy ścigania. Wiedza na temat prawa przydaje się także w dużych korporacjach, czy państwowych jednostkach nadzoru. Wybierając te kierunki z pewnością nie pożałujesz!

Przeczytaj też: Absolwenci wracający na studia, mają prawo do takich samych ulg studenckich

Politologia… i co dalej?

Nauki humanistyczne to jednak nie tylko studia językowe oraz kierunki związane z prawem. Absolwenci szkół średnich mogą podejmować się także edukacji na politologii, stosunkach międzynarodowych, czy bezpieczeństwie narodowym. Jaka wiedza w ramach tych profili przekazywana jest studentom i jak odnosi się ona do faktycznych możliwości zatrudnienia? Żacy podczas lat swojej nauki dowiadują się wielu informacji z obszaru administracji, zarządzania, a także nauk geopolitycznych. Studia przygotowują ich do pracy w placówkach państwowych, gdzie wymagana jest mieszanka wiedzy na temat prawa oraz administracji, a także w strukturach dużych organizacji. Absolwenci doskonale znają metody zarządzania, potrafią odnajdywać się w pracy pod presją korzystając przy tym z wszechstronnej wiedzy otrzymanej na studiach. To między innymi dlatego wielu studentów, którzy ukończyli kierunki takie jak politologia, czy stosunki międzynarodowe decyduje się na karierę akademicką, czyli pracę jako wykładowca. Zajęcie czeka na nich także w publicystyce w dowolnie wybranej dziedzinie.

Komentarze