Germanistyka, czy kurs języka niemieckiego? Zobacz, co może być dla Ciebie lepszym wyborem!
Na poznanie języka obcego istnieje wiele sposobów. Mniej popularne są wyjazdy za granicę, poznawanie osób, dla których mowa obca to codzienność, czy wyjazdy na zagraniczne stypendia. Bardziej popularne jest z kolei zapisywanie się na kursy językowe, czy podejmowanie się studiów w szkołach wyższych. W zależności od tego, jakie są Twoje potrzeby powinieneś się zdecydować na inną możliwość oswajania się z językiem obcym. Zobacz, co okaże się lepsze w Twoim przypadku – studia językowe, a może tradycyjny kurs w placówce prywatnej?
Pamiętaj, że studia to nie tylko nauka języka
Zapisanie się na studia dla wielu osób równoznaczne jest z chodzeniem na kurs językowy, za który nie trzeba płacić. Pobieranie nauki w szkole wyższej znacznie różni się jednak od zajęć prowadzonych w prywatnej placówce językowej. Przede wszystkim uczęszczając na filologię germańską poznaje się nie tylko zasady językowe, lecz także kulturę i historię krajów niemieckojęzycznych. Wśród przedmiotów nauczanych przez wykładowców są te związane ze sztuką, literaturą, czy historią. Żacy często nie mają pojęcia, że germanistyka nie oznacza jedynie godzin spędzanych nad zajęciami z gramatyki i językoznawstwa, przez co rozczarowują się wybraną ścieżką edukacji i tracą motywację do nauki. Jeśli jednak zależy Ci na tym, żeby kompleksowo poszerzyć swoje zdolności i poza umiejętnościami językowymi, poszerzyć także własny światopogląd, to germanistyka będzie dla Ciebie idealnym wyborem! Zwłaszcza, że już na trzecim roku studiów będziesz mógł wziąć udział w praktykach zawodowych, a wcześniej wybierzesz specjalizację, w której dalej chcesz się kształcić.
Zdobycie zdolności językowych, czy szeroko pojęta edukacja?
Co zrobić jednak w sytuacji, gdy osoba zainteresowana językiem niemieckim chce jedynie nauczyć się nim posługiwać, a nie poznawać także kulturę krajów, w których jest on używany? Wówczas zdecydowanie lepszym wyborem będzie zdecydowanie się na tradycyjny kurs językowy. Jest on dostosowywany indywidualnie do każdego zainteresowanego, a nie tak jak w przypadku studiów – dany poziom edukacji narzucają całej grupie wykładowcy. Oprócz nauki pisma, mowy i czytania na kursie nie uczysz się tak wielu dodatkowych rzeczy, jak na uczelni. Tym samym nie musisz spędzać na nim tak dużo czasu. Wystarczy kilka godzin w tygodniu z lektorem i praca własna, żeby osiągnąć satysfakcjonujące umiejętności. Tym bardziej, że jeśli poziom nauczania w wybranej szkole Ci nie odpowiada, to możesz ją zmienić w dowolnym momencie. Inaczej jest w przypadku studiów, a których zaliczenie kolejnych semestrów znacząco zniechęca studenta przed rzuceniem nawet najbardziej nielubianego kierunku nauki. Zastanów się więc, jaki cel ma mieć Twoja przygoda z językiem i na tej podstawie wybierz odpowiednią drogę.
Porównaj koszt obu opcji – to nie tylko stracone pieniądze!
Jeśli nadal nie masz pojęcia, jak rozwiązać swój dylemat to zastanów się, jakie koszty wiążą się z poszczególnymi opcjami nauki języka. Chodzi jednak o znacznie szersze spojrzenie na tą kwestię, niż tylko przez pryzmat wydanych pieniędzy. Nauka w szkole wyższej często wiąże się bowiem z wyjazdem z domu rodzinnego, wynajęciem własnego mieszkania, czy w końcu dużą ilością czasu spędzaną na uczelni. Mimo to już po trzech latach można posługiwać się nie tylko certyfikatem językowym, lecz także wykształceniem wyższym. W przypadku kursu językowego podstawowym kosztem są pieniądze wydane na opłacenie nauki – znalezienie szkoły językowej w swoim mieście nie wymaga bowiem przeprowadzki. Jednakże mniejsza dyscyplina oznacza zwykle niedokończenie nauki i brak potwierdzenia znajomości języka stosownym certyfikatem. Zastanów się więc, która opcja będzie dla Ciebie korzystniejsza.