Na jakie zarobki liczyć mogą absolwenci? Zobacz najbardziej opłacalne kierunki kształcenia!
Dziś niemal każdy idzie na studia. Zdobycie tytułu magistra ma być bowiem ułatwieniem podczas wejścia w dorosłość, a także wyboru ścieżki zawodowej. Jednak, czy bycie absolwentem każdego kierunku daje fory przed innymi kandydatami na rynku pracy? Którą szkołę wyższą wybrać, żeby znaleźć najlepiej płatną pracę? Jak na zarobki wpływają kierunki humanistyczne i czy warto jest zaczynać studia doktoranckie? Może najlepiej jest skończyć edukację zdobywając tytuł inżyniera? Zobacz, która ze ścieżek edukacji zagwarantuje Ci najwyższe zarobki!
Pomówmy o zarobkach absolwentów
Analizą danych dotyczących wynagrodzeń absolwentów szkół wyższych zająć się portal pracuj.pl. Wyniki ich badań okazały się mało zaskakujące, ponieważ liderem płacowym wśród osób kończących studia są ci, którzy ukończyli kierunki techniczne. Na wysokie zarobki już na początku ścieżki zawodowej liczyć mogą absolwenci informatyki, informatyki i ekonometrii, a także elektroniki i telekomunikacji. Ich przeciętne zarobki w pierwszych latach pracy znajdowały się na poziomie od 4500 złotych do nawet 5200 złotych. Nieco mniejszą płacą pochwalić się mogą osoby, które studiowały kierunki humanistyczne. Tu przeciętne wynagrodzenie na początku kariery zawodowej jest niemal dwa tysiące złotych niższe. Nie trzeba się jednak martwić, ponieważ wraz ze stażem pracy, zwiększa się również wielkość płacy. Może być to nawet 4100 złotych. Na jednym z najniższych szczebli płacowych znaleźli się absolwenci… fizjoterapii. Mimo swojej specjalizacji studenci kończący ten kierunek mogą liczyć na wypłatę zaledwie 2550 złotych co miesiąc.
Uczelnie, których absolwenci zarabiają najwięcej
Skoro wiadomo już, jakie kierunki studiów są najbardziej opłacalne dla przyszłych pracowników, to warto pomówić teraz o uczelniach zapewniających najlepsze wykształcenie. Badania poziomu wynagrodzeń absolwentów dokładnie pokazują, jakie szkoły wyższe przodują w zakresie kształcenia osób doskonale radzących sobie na rynku pracy. Na pierwszym miejscu zestawienia stworzonego przez Sedlak & Sedlak znajduje się Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Osoby uzyskujące dyplom tej uczelni mogą liczyć średnio na 8700 złotych brutto wynagrodzenia. Nie mniej imponujące są zarobki absolwentów Politechniki Warszawskiej, Wrocławskiej oraz Gdańskiej. Są to kolejno płace wielkości 7700, 6500 i 6500 złotych brutto. Wysokie miejsce w zestawieniu, bo aż piąte, zajmuje Uniwersytet Warszawski. Tutaj średnie wynagrodzenie żaków kończących edukacje wynosi około 6000 złotych brutto. Pierwszą dziesiątkę najlepszych pod względem zarobków uczelni w Polsce zamyka Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. W tym wypadku absolwenci liczyć mogą na płacę około 5700 złotych brutto.
Te studia zapewnią Ci godne życie!
Zarobki absolwentów szkół wyższych to jedno, jednak wybór właściwego trybu studiów i wyczucie dobrej okazji do startu w życie zawodowe to drugie. Okazuje się, że osoby, które wybrały studia dzienne zamiast zaocznych mogą liczyć na nawet 20% wyższe zarobki w przyszłości! Podobną statystykę wykazuje uzyskanie poziomu wykształcenia. Im wyższy tytuł naukowy, tym lepsza sytuacja na rynku pracy. Osoby posługujące się tytułem doktora mogą bowiem liczyć na współprace z międzynarodowymi organizacjami, co zwykle oznacza naprawdę spore zarobki. Musisz jednocześnie pamiętać, że nie ma jednoznacznej recepty na to, jak pokierować swoją ścieżką edukacji, by zapewnić sobie dobre wynagrodzenie w przyszłości. Wiele zależy od szczęścia i własnej determinacji. Pewne jest jednak, że jeszcze przed pójściem na studia powinieneś pomyśleć, co będziesz robić po ich skończeniu. Twój plan może być bowiem kluczem do sukcesu!