Online czy stacjonarnie? Jaką metodę nauki języka wybraćDecydując się na kurs językowy musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Czy szkoła, którą wybierzemy, ma wykwalifikowaną kadrę nauczycielską? Czy cieszy się dobrą opinią uczniów, czy cena jest przystępna? A w końcu: czy wybrać kurs stacjonarny czy internetowy? No właśnie, ta ostatnia kwestia może być dla nas dość problematyczna, gdy nie wiemy, z czym tak naprawdę wiąże się nauka stacjonarna oraz online. Poniżej postaramy się przybliżyć, czy charakteryzują się obydwie metody, dzięki czemu łatwiej Wam będzie podjąć odpowiednią decyzję co do wyboru szkoły językowej.

Na naukę języka nigdy nie jest za późno. Obecnie coraz częściej starsze osoby decydują się na kursy angielskiego, niemieckiego, czy hiszpańskiego, aby umocnić swoją pozycję na rynku pracy, czy nawet zwiększyć szanse na awans. Szkoły językowe oferują programy nauczania dostosowane do potrzeb każdego, od kursów dla początkujących po profesjonalną naukę języka biznesowego czy technicznego. Jeśli już określimy, jaki poziom umiejętności chcemy osiągnąć, należy zastanowić się, który tryb nauki będzie lepiej nam odpowiadał. Stacjonarny czy online? Jakie są zalety oraz wady obydwu metod? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Stacjonarny kurs językowy

Stacjonarna szkoła językowa charakteryzuje się tym, iż zajęcia odbywają się w określonej lokalizacji oraz w ustalonym terminie. Tego typu kursy cieszą się dużą popularnością, dlatego wybór placówek językowych obecnych na rynku jest naprawdę duży.

Zalety

Do najważniejszych zalet nauki języka w trybie stacjonarnym należy przede wszystkim możliwość bezpośredniego, fizycznego kontaktu z nauczycielami oraz integracja z grupą pozostałych uczniów. Ponadto nauczyciel na bieżąco może korygować naszą wymowę, poprawiać wszelkie błędy językowe, a także w naturalny sposób zachęcać do konwersacji oraz ćwiczeń w grupie.

Wady

Szkoła stacjonarna ma również swoje minusy, do których z pewnością zaliczyć możemy konieczność poświęcania dodatkowego czasu na dotarcie do danej placówki, zwłaszcza, jeśli znajduje się ona w dużej odległości od naszego miejsca zamieszkania. Ponadto szkoły tego typu mają sztywno określony harmonogram zajęć, a my nie mamy wpływu na zmianę terminu czy godziny zajęć, jeśli coś nam niespodziewanie wypadnie. Poza tym musimy się również liczyć z większą, niż w przypadku lekcji online, ceną nauki, która oprócz pensji nauczyciela obejmuje również koszty związane z utrzymaniem budynku, udostępnianiem sprzętu i materiałów dydaktycznych.

Kurs językowy online

Szkoły językowe przez Internet robią w ostatnich latach istną furorę. Nic w tym dziwnego, skoro nowoczesne technologie na dobre zadomowiły się w naszym życiu. Sprawdźmy, jakie zalety oraz wady wiążą się z nauką online.

Zalety

Niewątpliwą korzyścią nauki online jest możliwość uczenia się języka bez wychodzenia z domu. To szczególnie istotne dla osób zapracowanych lub w przypadku, gdy w pobliży naszego zamieszkania nie działa żadna szkoła stacjonarna. Kolejną zaletą jest elastyczność kursu, bowiem sami możemy dostosować tempo nauki do naszych potrzeb i możliwości. W rzeczywistości naukę możemy kontynuować w każdej wolnej chwili, nawet w przerwie pomiędzy innymi zajęciami, co nie będzie kolidowało z innymi naszymi obowiązkami. Nauka online, jak wyżej wspomnieliśmy, jest również dużo tańszą opcją niż stacjonarna, gdyż szkoła ponosi niższe koszty związane z naszą nauką - udostępnia nam jedynie materiały dydaktyczne, z których korzystamy na własnym sprzęcie komputerowym, a czasem także daje do dyspozycji wirtualnego nauczyciela. Warto również wspomnieć o tym, że szkoła językowa online ma specjalnie przygotowany program nauczania, aby jak najlepiej sprostać naszym wymaganiom. Mamy bowiem możliwość sprawdzania nie tylko naszej pisowni i znajomości słownictwa, ale także wymowy i akcentowania.

Wady

Słabą stroną kursu językowego online jest brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielem, choć obecnie systemy nauki przez Internet są tak rozwinięte, że fizyczna nieobecność nauczyciela nie stanowi już problemu (np. wspomniane wcześniej możliwości korekty wymowy online). Internetowy kurs językowy może również stanowić problem dla osób niezdyscyplinowanych, którym jest trudno samodzielnie zmobilizować się do nauki.

Znając zarówno mocne, jak i słabe strony nauki języka w szkole stacjonarnej oraz online z pewnością łatwiej nam będzie wybrać tę, która odpowie naszym potrzebom oraz wymaganiom.

Sprawdź więcej informacji na temat nauki języków na stronie: iLang.pl.
 

stat4u