Studia prywatne czy państwowe – co wybrać?


Odwieczny dylemat wielu przyszłych żaków, którzy dopiero co wybierają się na studia. Jaką uczelnię wybrać? Która da im lepsze perspektywy rozwoju i czy każda zapewni taki sam poziom wykształcenia? Jeśli i Ty rozważasz w swojej głowie wszystkie za i przeciw, koniecznie zapoznaj się z naszym materiałem, a my postaramy się w jednym miejscu zebrać wszystkie za i przeciw każdej z tych instytucji. Jesteś ciekawy wyników naszego zestawienia? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego w ogóle idziesz na studia?

Zanim de facto zaczniesz składać papiery gdziekolwiek porządnie zastanów się, dlaczego właściwie wybierasz się na studia. Czy robisz to dla siebie, czy po to, by zaspokoić ambicje swoich rodziców? A może liczy się dla Ciebie wyłącznie prestiżowy papierek? Dla wielu studia to np. wstęp do zdobycia wymarzonej pracy… powodów mogą być setki. Pamiętaj więc, że to właśnie teraz zaczyna na 100% obowiązywać niepisane prawo „uczenia się dla siebie”. Kiedy zdasz sobie z tego sprawę, zrozumiesz, w czym tkwi natura studiowania. To Ty decydujesz o tym, czy chodzisz na wykłady czy nie, czy czytasz zadane lektury i uczysz się do egzaminów, czy masz to w nosie. Od Ciebie zależy też czy będziesz uczyć się na tyle dobrze, by dostać stypendium, czy będzie potrzebna pomoc finansowa rodziców lub podjęcie pracy. Czynników decydujących o wyborze Twojej przyszłej drogi edukacji jest więc bardzo wiele. Jeśli zaczynasz się w nich nieco gubić, koniecznie rozpisz je sobie – takie obrazowe zestawienie sytuacji otworzy Ci oczy na niejedną sprawę.

Uczelnia państwowa

Jak wiadomo uczelnie państwowe to prestiż. Szczególnie jeśli mówimy o Uniwersytecie Jagiellońskim czy Politechnice Warszawskiej. Skończenie tej czy innej szkoły będzie swoistym wyróżnieniem i poświadczeniem, jak wiele potrafisz. Niestety, dostanie się na wymarzony kierunek w takich miejscach nigdy nie jest proste, a bardzo często graniczy z cudem. Jeśli więc nie jesteś asem i wiesz, że matura nie pójdzie Ci na tyle dobrze, by pokonać 39 kandydatów na jedno miejsce, przemyśl zmianę uczelni lub też wybór placówki prywatnej.

Uczelnia prywatna

Chociaż może Ci się wydawać, że wszyscy uczęszczający do takich szkół płacą za swoje oceny, jesteś w ogromnym błędzie! Uczelnie prywatne, takie jak http://www.zpsb.pl/, to szkoły z ogromną renomą i niemniejszym prestiżem, które przez wiele lat dorobiły się wielu znamienitych absolwentów. Proces rekrutacji jest w nich zdecydowanie mniej skomplikowany i właściwie każdy, kogo stać na zapłacenie czesnego, może się do nich zapisać. Nie zwalnia to jednak studentów z obowiązku, jakim jest przykładna nauka – tylko ona zakończy ten etap Twojego życia upragnionym dyplomem.

Link do tekstowej wersji artykułu (ułatwiającej wydruk)

 
stat4u