Z angielskim za pan brat


Nie ulega wątpliwości, że znajomość przynajmniej jednego języka obcego w obecnych czasach jest koniecznością. Nie ma co się jednak martwić, gdyż nauka angielskiego, to nie tylko zapamiętywanie słówek i skomplikowanych konstrukcji składniowych. Podobnie, jak w innych językach, istotne są również kwestie związane z kulturą i obyczajowością. Poznawanie języka obcego może zatem stać się fascynującą podróżą, pozwalającą zrozumieć innych ludzi, ich zachowania i codzienne zwyczaje.

Czy wiesz, że…

Z językiem angielskim związanych jest mnóstwo różnych ciekawostek. Jedna z nich mówi  o tym, że słownik oksfordzki jako najdłuższe angielskie słowo, oznaczające przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, podaje: pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis. Kolejne niezwykle interesujące nowinki również odnoszą się do przeróżnych wyrazów. Okazuje się, że słowo set posiada ogromną liczbę, ponad 450 znaczeń (nie jest to jednak nic zadziwiającego, jeżeli dowiemy się, że język angielski jest tym, który posiada najwięcej synonimów). Z kolei najpiękniej brzmiący leksem, według Brytyjczyków, to cellar door, który nota bene oznacza… drzwi do piwnicy. Ciekawy jest również wyraz underground, czyli podziemie – jako jedyne angielskie słowo rozpoczyna je i kończy cząstka und. Wiele zaskakujących faktów dotyczy statystyk związanych z używaniem języka angielskiego. Oficjalnie występuje w 56 krajów, co daje niebagatelną liczbę około 500 milinów osób, dla których jest językiem ojczystym. Według innych rachunków, znajomością współczesnej lingua franca może pochwalić się 50% wszystkich ludzi na świecie. Wieści niosą, że w angielskim, jako jedynym języku na świecie, istnieje określenie na fobię związaną ze strachem przed piątkiem 13-go i przed samą liczbą 13. Niezwykle ciekawe nowinki związane są z faktem, iż w języku każdego narodu zawarty jest sposób postrzegania świata przez tę ludność. W związku z tym, jeżeli bardzo częstym zjawiskiem na Wyspach jest mgła, to nic dziwnego, że w języku Anglików istnieje kilkadziesiąt różnych wyrazów, nazywających różne rodzaje tego zjawiska atmosferycznego.

Dlaczego jeszcze warto się uczyć języka angielskiego?

Powodów, dla których warto zainwestować w naukę języka angielskiego, jest naprawdę wiele. Jednym z nich jest znacząca pozycja tego języka w najistotniejszych dziedzinach ludzkiego życia. Angielski zyskał miano współczesnej lingua franca nie tylko ze względu na ogromną liczbę jego użytkowników, ale przede wszystkim dzięki dużej randze obszarów, w których się z niego korzysta. Wspomnieć można chociażby o dyplomacji, polityce, biznesie, nauce czy szeroko pojętej kulturze.  Co więcej, im lepsza jest nasza znajomość języka angielskiego, tym większą mamy szansę na uzyskanie dobrze płatnej pracy. W dzisiejszych czasach, przeważająca liczba firm otwiera się na handel i współpracę z zagranicznymi przedsiębiorstwami. Takie kontakty umożliwiają zdobycie nowych klientów oraz znaczne zwielokrotnienie dotychczasowych dochodów. Ponadto są świetną drogą, otwierającą perspektywy na kolejne inwestycje. Kolejnym powodem, przekonującym do nauki angielskiego, jest zdobyta dzięki niemu, większa swoboda w podróżowaniu. Często przez barierę językową boimy się wyjeżdżać na zagraniczne wycieczki. Dostajemy gęsiej skórki na samą myśl,  że trzeba się będzie dogadać z obcokrajowcami w samolocie, hotelu, muzeum, restauracji czy w wielu innych, zazwyczaj uczęszczanych przez turystów miejscach. Gdy poznamy angielski na poziomie komunikatywnym, podróże nie tylko staną się przyjemnością, ale również dostarczą wielu innych, ekscytujących wrażeń. Warto zatem zdać sobie sprawę, o ile ciekawsza i bardziej pouczająca stanie się wycieczka, gdy nie tylko zwiedzimy kraj, ale dodatkowo zapoznamy się z miejscowymi ludźmi, poznamy ich usposobienie i kulturę. Dzięki biegłemu posługiwaniu się angielskim mamy również możliwość bardzo szybkiego zdobywania informacji z niemal każdego miejsca na świecie – wystarczy przeczytać treści zamieszczane na zagranicznych portalach internetowych.

Osoby zainteresowane nauką angielskiego zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoły Speak Up, przy współpracy z którą powstał powyższy artykuł. 

 

Link do tekstowej wersji artykułu (ułatwiającej wydruk)

 
stat4u