Jak kupować tanie podręczniki?


Przed pierwszym dzwonkiem w szkole, 1 września, rodzice muszą zaopatrzyć swoje dzieci w kompletną wyprawkę szkolną. Powinny się w niej znaleźć podręczniki szkolne, ćwiczenia, inne materiały dydaktyczne i przybory biurowe, zeszyty, plecak itp. Jak kupić tanie podręczniki, które stanowią zdecydowanie najdroższa pozycję w wyprawce szkolnej?

Dobre rozeznanie na rynku

Za nowe podręczniki szkolne trzeba zapłacić kilkaset złotych - za komplet. Jednak chcąc zaoszczędzić, szerokim łukiem powinniśmy omijać księgarnie. Nowe podręczniki są ładne i porządne, ale bardzo drogie. Zanadto obciążają one budżet większości rodziców w Polsce. Można jednak kupić tanie podręczniki, z których nasze dziecko tak samo dobrze będzie się uczyło.

Dzięki swojemu zaangażowaniu i odpowiednio wcześnie rozpoczętym poszukiwaniom, można zaoszczędzić nawet 30-50 proc. za zakup książek do szkoły dla naszego dziecka. Tanie podręczniki to zwykle książki używane, które można odkupić od wyższych klas w szkole naszego dziecka, zakładając, że nauczyciele nie zmieniają wydawnictwa podręczników szkolnych dla uczniów.

Podręczniki można znaleźć w serwisach aukcyjnych w internecie lub w serwisach ogłoszeniowych. Wiele szkół organizuje także kiermasze książek, gdzie można kupić naprawdę tanie podręczniki. Rodzicom nie pozostaje wtedy nic innego, jak kupić nowe ćwiczenia pasujące do podręczników, z których będzie uczyło się ich dziecko. Czasem tanie podręczniki można kupić w lokalnych antykwariatach, które prowadzą skup i sprzedaż książek szkolnych w okolicach września każdego roku.

Podręczniki za darmo

Nie wszyscy rodzice przed 1 września 2015 roku będą musieli poszukiwać najtańszych ofert na komplet podręczników szkolnych dla swoich dzieci. Dzięki programowi Ministerstwa Edukacji Narodowej, w darmowe książki do nauki zostaną wyposażeni uczniowie klas pierwszych, drugich i czwartych szkół podstawowych oraz uczniowie pierwszej klasy gimnazjum. „Nasz elementarz” i „Nasza szkoła” to dwa darmowe podręczniki dla pierwszo i drugoklasistów w szkołach podstawowych. Dla pozostałych uczniów w IV klasach szkół podstawowych i pierwszych gimnazjum książki zakupią szkoły z dotacji celowych z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Docelowo od 1 września 2017 roku wszyscy uczniowie, niezależnie od stopnia nauczania, w szkołach podstawowych i gimnazjalnych otrzymają darmowe podręczniki, a w gestii rodziców będzie tylko zakup zeszytów i artykułów piśmienniczych oraz ewentualnie książek do przedmiotów nieobowiązkowych i religii, etyki czy przygotowania do życia w rodzinie.

Link do graficznej (normalnej) wersji artykułu

 
stat4u