Konto oszczędnościowe dla studenta


Nie od dzisiaj wiadomo, ze kieszeń studenta nie jest przepełniona nadmiarem gotówki. Natomiast rzeczywistość często zmusza nas do dorywczej pracy, czy też pilnej nauki w celu otrzymania stypendium naukowego.

Jak zatem pomimo niewielkich dochodów zacząć oszczędzać? Warto racjonalnie podchodzić do swoich wydatków i myśleć o tym, że dobrze mieć zabezpieczenie na przyszłość. Natomiast zdolność systematycznego odkładania nawet niewielkich kwot pieniędzy jest bardzo cennym nawykiem, który zaprocentuje w przyszłości. Zaplanuj sobie, że zawsze odkładasz załóżmy 10% dochodów, które otrzymujesz na swoje konto. Docenisz to wtedy, gdy w razie nagłych wydatków nie będziesz musiał się martwić, albo wtedy gdy zafundujesz sobie z własnych oszczędności zasłużone wakacje.

Dlaczego student powinien zakładać właśnie konto oszczędnościowe?

Bardzo dużą zaletą kont oszczędnościowych, jest elastyczność finansów. W każdym momencie możemy wpłacać i wypłacać gotówkę. To w znacznym stopniu różni konta oszczędnościowe od lokat. Decydując się na lokaty bankowe nie możemy bezkarnie wpłacać i wypłacać środków. Przez pięć lat studiów na koncie oszczędnościowym z pewnością uda Ci się zgromadzić całkiem pokaźną sumę pieniędzy. Będzie ona stanowiła doskonały start w życie zawodowe i pozwoli przetrwać ewentualny okres poszukiwania pracy.

Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

Zakładając konto oszczędnościowe, warto zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania od którego zależy wysokość odsetek zgromadzonych na naszym koncie. Bardzo często banki wiążą wysokość oprocentowania naszych środków z wysokością kwoty jaką wpłacamy na konto, dlatego na to również warto zwrócić uwagę. Warto też zwracać uwagę w jakim banku jest dane konto oszczędnościowe. Najłatwiej oczywiście byłoby nam założyć konto oszczędnościowe w banku w którym mamy rachunek osobisty, ale to nie zawsze jest właśnie ta najlepsze opcja dostępna na rynku. Warto zatem poszukać w również w innych bankach. Bardzo ważnym czynnikiem dla nas jest również darmowa ilość przelewów. Najczęściej banki proponują nam jeden darmowy przelew w miesiącu a pozostałe kosztują sporo – od 5 do 10zł. Jest to skuteczne zniechęcenie posiadacza konta do zbyt częstego korzystania ze środków. Co prawda zachęca do oszczędzania, ale lepiej wybrać jednak jak najtańszą opcję. Kolejną ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość zarobionych przez nas odsetek jest również kapitalizacja odsetek, im częściej tym lepiej. Banki oferują nam kilka możliwości – dziennie, miesięcznie, kwartalnie, rocznie. Musimy zwracać na to uwagę podczas wyboru najlepszego konta oszczędnościowego.

Konto oszczędnościowe pełni rolę elektronicznej skarbonki, na którą można przelewać drobne kwoty. To bardzo wygodny i przejrzysty sposób na pomnażanie swoich oszczędności zatem jest również bardzo dobrym rozwiązaniem na powiększanie studenckiego budżetu.

 
stat4u