Szkolenie kierowców na miarę XXI wiekuSzkolenie kierowców jest bardzo gorącym politycznie tematem, przez co w ustawodawstwie dotyczącym tego zagadnienia mamy non stop chaos spowodowany wchodzeniem w życie nowych przepisów, ale równocześnie bardzo wiele zmienia się na lepsze. Chociaż byłoby to jeszcze pewnie zbyt daleko idące stwierdzenie, polski system kursów niezbędnych do otrzymania pozwolenia na prowadzenie pojazdów mechanicznych powoli staje się wzorem dla regionu. Co warto tutaj podkreślić, w coraz większej mierze szkolenie przenosi się do Internetu.

Szkolenia praktycznego nie da się oczywiście przeprowadzić w sieci, ale standardem stało się już prezentowanie dodatkowych materiałów dydaktycznych na stronach internetowych. Wygodna jest zwłaszcza możliwość próbowania swoich sił w egzaminach teoretycznych, które wyglądają identycznie, jak te realnie zdawane i opierają się na tych samych pytaniach. Po reformie, która drastycznie poszerzyła zbiór pytań, na jakie trafić mogą kursanci, stało się to niezwykle przydatne. Trudno jest przecenić znaczenie tego faktu, gdyż dotychczasowy zestaw kilkuset pytań, przed kilkoma laty jeszcze mniejszy, obecnie posiada znacznie ponad 1000 pozycji, przez co zniknęła możliwość uczenia się niektórych pytań na pamięć i bezmyślnego odtwarzania ich w czasie egzaminu państwowego. Nie ma też już wyśmiewanej przez lata zasady, że jeśli pojawiało się pytanie o pierwszą pomoc, należało po prostu zaznaczyć wszystkie powyższe odpowiedni.

Wiele zmieniło się także dla samych ośrodków prowadzących kursy nauki jazdy i testy prawo jazdy. Mają one możliwość komunikowania się z odpowiednimi instytucjami za pomocą sieci, co oznacza chociażby możliwość składania raportów o kursach z użyciem Internetu. Osoba zdająca wewnętrzny egzamin teoretyczny nie musi się już martwić, że jej wynik gdzieś po drodze zaginie lub nie będzie na czas dostępny w ośrodku egzaminacyjnym. Wszystko to może się obecnie odbywać w sposób w pełni zautomatyzowany.

Istotną zmianą jest także to, że dzięki przeniesieniu części teoretycznej egzaminu na prawo jazdy oraz elementów formalnych bezpośrednio do sieci, nic nie stoi na przeszkodzie, by elektroniczny system dla OSK wykorzystywany był z użyciem języków obcych. Obecnie dostępne są tłumaczenia na język niemiecki oraz angielski, co na pewno istotne jest dla szkół mogących prowadzić współpracę z kursantami posługującymi się tymi właśnie językami.

Link do normalnej (graficznej) wersji artykułu

 
stat4u